2018
2017
2016
2015
Tort komunijny z gałązką kwitnącej wiśni
W dzisiejszych czasach, kiedy dzieci podjeżdżają pod kościół 10 metrowymi limuzynami, a w prezencie dostają kłady czy plastyczną korekcję nosa, prośba mamy o skromny komunijny tort dla swojej córki wzbudziła moją radość i nadzieję, że prawdziwy sens tego święta nie zaginął w narodzie, a jedynie gdzieś się na chwilę zawieruszył.
Projekt powstał szybko, wiedziałam jak powinien wyglądać idealny tort komunijny dla dziewczynki - od dawna mieszkał w mojej głowie, a teraz uświetni komunijne przyjęcie Zuzi.

tort z cukrowymi kwiatami wiśni

Miał być prosty i elegancki z drobnymi kwiatami, wiec kwitnąca gałąź wiśni nadaje się idealnie.

tort komunijny dla dziewczynki

Doniosły, komunijny charakter nadała mu wykonana w całości z cukru złota czarka wypełniona białymi jak śnieg hostiami

hostie z cukru

Dzisiejszy, biały, komunijny kawałek na dwóch piętrach łączy w sobie dwa zupełnie różne aromaty: tiramisu i truskawki w kremie.

Upiekłam dwa waniliowe biszkopty, jeden prostokątny 25x35 cm, a drugi kwadratowy o boku 15 cm.
Każdy z nich przecięłam na trzy warstwy i nasączyłam: prostokątny naparem kawy z odrobiną wódki cytrynowej, a kwadratowy wodą z odrobiną cukru i świeżego soku z cytryny.
Prostokątny tort przełożyłam kremem mascarpone i umieściłam na grubej podkładce. Mniejszy natomiast, złożyłam na cienkiej podkładce, a kremem mascarpone połączyłam ze świeżymi truskawkami i cienko pokrojoną truskawkową galaretką. Pierwszą warstwę kremu obłożyłam plastrami owoców, a drugą galaretką.
Po kilku godzinach chłodzenia tortów w lodówce, oba obłożyłam kremem maślanym i ponownie schłodziłam.
Torty okryłam śnieżnobiałym lukrem plastycznym i umieściłam jeden na drugim z użyciem drewnianych stabilizatorów. Przez całą wysokość za pomocą barwników spożywczych namalowałam na nim gałąź, na której dokleiłam wykonane wcześniej z różowego lukru drobne kwiatuszki z perełkami w środku.

cukrowe kwiaty wiśni

Jak powstał ten tort, krok po kroku? Zapraszam na film :).Kawał ciacha / Piece a Cake
 
 
Czarka z hostiami
tort na komunię dla dziewczynki

Tort komunijny Zuzi został pokryty lukrem w kolorze czystej bieli i ozdobiony gałązką kwitnącej wiśni. Subtelny, komunijny charakter nadaje mu prosta, złota czarka wypełniona białym chlebem - to istota dzisiejszej uroczystości.

czarka z hostiami z lukru plastycznego

W filmowym tutorialu pokazałam jak wykonać naczynie i hostie, zapraszam na film.